telefon +420 515 275 171

email urad@valtrovice.cz

Vyhledávání

PEKELNÁ SEŠLOST

Ačkoliv čerti s Mikulášem chodí obvykle vždy až 5. prosince, ve Valtrovicích se sešli již o dva dny dříve. „Pekelná sešlost,“ jak zněl název celé akce, začínala v 17 hodin na místním veřejném prostranství u kostela sv. Jana Křtitele. V tuto dobu už bylo na místě pěkně rušno. Děti dorazily v doprovodu svých rodičů, babiček, dědečků a dalších příbuzných a zvědavě očekávaly, co se bude vlastně dít. Jako první byl oznámen příjezd Mikuláše a jeho družiny andělů. Dětem, které během roku občas zlobily, se tak alespoň pro tuto chvíli ulevilo, že jim peklo nehrozí.

Za zvuku andělské hudby přijeli nádherní andílci v čele s Mikulášem, pro ně možná trochu nezvyklým způsobem, na vlečce zapřažené za traktorem a vítali děti zapálenými prskavkami. Jejich příjezd sklidil velký obdiv a hned jak se vylodili ze svého povozu, seběhly se k nim děti, aby se s nimi vyfotily a aby si s nimi v jejich nebi vyrobily vánoční ozdoby.

Po chvíli však bylo oznámeno, že už se do Valtrovic blíží pekelnou rychlostí i skupina čertů. Rodiče tak najednou měli co dělat, aby udrželi děti, které jim najednou visely na krku jako klíšťata. Pekelníci se přiřítili rovněž na vlečce tažené traktorem, který řídil sám Lucifer. Čerti se rozběhli mezi děti, aby hledali hříšníky. Mikuláš však nenechal děti na pospas a rozdováděným čertům jejich řádění zarazil. Každé dítě muselo spravedlivě vlézt na pekelnou váhu, která hříšníky spolehlivě odhalila. Většina dětí překonala strach a na pekelnou váhu vstoupila. Vážení ukázalo, že se sešly samé hodné děti, které byly po celý rok hodné a pokud zlobily, tak jen trochu. Na váhu mohli samozřejmě vstoupit i dospělí, ale těch se odvážila pouze hrstka. S těmito odvážlivci se váha už houpala mnohem víc. Čerti nebyli úspěšní, a tak jejich Lucifer odjel traktorem sám a pekelníci museli zpátky do pekla po svých a s prázdnými pytli na hříšníky.

Děti si oddychly, že vše přečkaly bez úhony a andílci je odměnili balíčkem sladkostí. Jako poslední opustil Valtrovice Mikuláš se svou andělskou družinou, pro které přijel jejich nebeský traktor s vlečkou a děti se s nimi loučily se zapálenými prskavkami. Rodiče si ulevili, že už jim děti nevisí na krku a mohli si jít dát čaj nebo svařené víno a občerstvit se „čertovským uzeným cigárem,“ v pekelném baru.

Za organizaci celé akce patří velký dík spolku valtrovických maminek, obci Valtrovice a všem, kteří se na pořádání první „pekelné sešlosti“ podíleli. Dík patří rovněž všem, kteří se akce zúčastnili a především statečným dětem. Doufejme, že se všichni zase za rok uvidíme a že čerti odjedou opět s prázdnou.

Odkazy

obec na web

logo PP 

 

BLOND1 

banner klesti 

logo

logo krizport 

Logoidsjmk 

vinarstvi 

voda

 baner reklama jm copy

Erb patička